Анализ на хидрологичната обстановка през изминалото денонощие 13.11.24
Анализът е направен на база измерени водни стоежи и изчислени по временни ключови криви водни количества от оперативни автоматични и конвенционални хидрометрични станции на НИМХ:
Дунавски басейн: През изминалото денонощие нивата на реките в басейна са останали без съществени изменения или са се повишили незначително, в резултат на валежи. Регистрираните колебания на нивата в долното течение на р. Огоста (-20/+18 см), в долното течение на р. Скът (-8/+17 см), в средното течение на р. Искър (-10/+31 см) и на р. Осъм при гр. Ловеч (-14/+18 см) са в резултат от работата на хидротехнически съоръжения и валежи. Регистрираните колебания на речните нива в останалата част от басейна, са както следва: за водосбора на р. Ерма с до ±1 см; за водосбора на р. Нишава с до ±1 см; за водосбора на р. Лом с до ±3 см; за водосбора на р. Огоста с до ±1 см; за водосбора на р. Искър от -9 см до +7 см; за водосбора на р. Вит с до ±2 см; за водосбора на р. Осъм от -8 см до +6 см; за водосбора на р. Янтра от -2 см до +5 см; за водосбора на р. Русенски Лом от -3 см до +5 см. Водните количества на реките в басейна са под праговете за средни води и около праговете за ниски води.
Черноморски басейн: През изминалото денонощие нивата на наблюдаваните реки са се повишили незначително, в резултат на валежи или са останали без съществени изменения. Отчетените колебания на речните нива в басейна са както следва: за водосбора на р. Провадийска от -1 см до +6 см; за водосбора на р. Камчия от -5 см до +6 см; за водосбора на р. Айтоска с до +1 см; за водосбора р. Ропотамо от -1 см до +4 см; за водосбора на р. Велека с до ±3 см. Водните количества на реките в басейна са под праговете за средни води и около праговете за ниски води. Река Факийска в района на хидрометричната станция при с. Зидарово е пресъхнала.
Източнобеломорски басейн: През изминалото денонощие нивата на по-голяма част от наблюдаваните реки в басейна са останали без съществени изменения. В резултат на валежи са регистрирани незначителни повишения на речните нива във водосбора на р. Тунджа рило-родопските притоци на р. Марица и водосбора на р. Арда. Регистрираните колебания на нивата в горното течение на р. Марица (-107/+108 см) и р. Арда при с. Вехтино (-10/+13 см) са в резултат от работата на хидротехнически съоръжения. Отчетените изменения на речните нива в останалата част от басейна са както следва: за водосбора на р. Тунджа от -6 см до +8 см; за водосбора на р. Марица от -7 см до +11 см; за водосбора на р. Арда от -2 см до +3 см. Водните количества на реките в басейна са под праговете за средни води и около праговете за ниски води.
Западнобеломорски басейн: През изминалото денонощие нивата на наблюдаваните реки са останали без съществени изменения или са се повишили незначително в резултат на валежи. Регистрираните колебания на речните нива в басейна са както следва: за водосбора на р. Места с до ±4 см; за водосбора на р. Струма от -3 см до +5 см. Водните количества на реките в басейна са под праговете за средни води и около праговете за ниски води.
Дежурни хидролози: инж. Георги Кошинчанов, инж. Снежанка Балабанова
Нивата са моментни стойности, измерени в 8ч. местно време. Водните количества са изчислени по временни ключови криви. Информацията е само за лично ползване и не може да бъде копирана или разпространявана без изрична договореност с НИМХ.
Характерните водни количества Q мин. [m3/s], Q ср. [m3/s] и Q макс. [m3/s] са определени за периода 1993 – 2008 г.